Kuidas muudab 5G sinu äri?

5G tehnoloogia suurim kasu seisneb täiesti uue ja ülivõimeka platvormi loomises, millest hakkavad lähtuma uus äriline mõtlemine ja uued ärimudelid

5G tehnoloogiast lõikavad kasu sellised valdkonnad nagu tööstus, robootika ning avalik sektor tervikuna – targad linnad, tark infrastruktuur, targad parkimissüsteemid, operatiivteenistused, riigikaitse lahendused jpt. Samuti põllumajandus, meditsiin, jae- ja kaubandus jpm sektorid. Tegelikult on raske leida valdkondi, millel ei oleks 5G tehnoloogiast kasu. Põhilised kasud, mida 5G tehnoloogia toob:
 • Suurem andmesidemaht ja kiirus võimaldavad edastada oluliselt rohkem infot oluliselt väiksemas ajaühikus (näiteks UHD 360 kraadi video edastamine võimaldab äridel kasutada enneolematuid kommunikatsioonitööriistu).
 • Inimesele tajumatu latentsus ehk internetiside viitaeg – ühendus tekib KOHE. Viitaja puudumise efekt võimaldab tööstusharudel, kus kohene reaktsioon on kriitilise tähtsusega, kasutada inimeste asemel täisautomatiseeritud lahendusi. Nii saab võimalikuks näiteks kaugmeditsiin ja erinevates tööstusharudes kasutatavad kaugjuhitavad seadmed.
 • „Sõiduradadeks jagatav võrk“ (network slicing) võimaldab eraldada võrgus kriitilise tähtsusega operatsioonile 100% garanteeritud mahu ja kiiruse. Avaliku sektori näitena võib tuua kiirabiteenused, mis saaksid 100% garanteeritud püsiühenduse misiganes kasutusjuhtumiteks. See võimaldab teha ajakriitilises situatsioonis operatiivseid otsuseid, saata reanimobiilist suuremahulisi faile kirurgia tipp-spetsialistile ka kaugemast Eesti külast.
 • Lihtne andmete kogumine kõigist äriga seotud valdkondadest selleks, et muuta protsessid efektiivsemaks ja luua uusi teenuseid.

MIDA MUUDAB 5G TÖÖSTUSES?

Liigu hiirega pildil ja tutvu tuleviku võimalustega

UUE PÕLVKONNA TÖÖOHUTUS

5G ajastul ei pea masinaid ohtlikes tingimustes juhtima kabiinist kohapealt, vaid seda võib teha ka tuhandete kilomeetrite kauguselt siseruumist. Selle teeb võimalikuks 5G andmesidekiirusega kaasnev viivituseta ühendus, mis tähendab seda, et andmeside ühendus tekib KOHE, nii et inimene selle teket isegi ei taju.

KULUDE KOKKUHOID

Suurtelt kaugustelt juhitavad tööstusmasinad on vaid üks näide, kuidas tööstused saavad 5G abil säästa tööjõukuludelt.

SUUREM TÖÖKINDLUS

5G seadmete akude vastupidavus on üle 10 aasta ühe laadimiskorra kohta. Ka leviala laieneb kuni 20dB. See võimaldab vähendada seadmete kulusid kuni 80% ja muudab andmeside kordades töökindlamaks.

ÜLIKIIRE REAGEERIMINE TURGUDELE. 5G-ga kaasneb suurte andmehulkade ülikiire töötlus

Kui sellele lisada 5G ajastu võrgu kontroll, kineetiline kontroll, seadmete kaugjuhtimine, seadmete omavaheline suhtlemine, siis toob see kaasa murrangu ka paljudes tööstuse äriprotsesside juhtimises. Näiteks saab maa all paiknev juhivaba ekskavaator töökäsu juhul, kui börsil söe, väärismetallide vmt hind kasvab.

MIDA MUUDAB 5G LINNADES?

Liigu hiirega pildil ja tutvu tuleviku võimalustega

INTELLIGENTNE TRANSPORT

Imagine if self-driving buses could choose their routes based on passenger’s desired locations. The destination is sent from passenger’s smart device to the bus’s computer. Another example – the car picks the closest parking spot to your office, and if it is unavailable, the car will drop you off and will go looking for the next best option. And at the end of the working day, the car will come to pick you up. This is made possible by 5G capability to transmit huge amounts of data.

ENERGIA KOKKUHOID

5G võimaldab töödelda andmeid senikuulmatus koguses ja praegusega võrreldes suurusjärkudes kiiremini. See tähendab, et elektritehinguid saab tulevikus sooritada reaalajas, optimeerides nii päevast ja öist elektri hinda.

TARK VALGUSTUS JA FOORID

Linna valgustus kohaneb automaatselt näiteks pilvedest tingitud valgustasemest või autode ja jalakäijate hulgast lähtuvalt. Saavutatav sääst oleks avaliku sektori jaoks märkimisväärne.

UUS TASE TURVALISUSES

5G seadmete akude vastupidavus on 10 aastat ühe laadimiskorra kohta, võimaldades luua autonoomsete turvakaamerate võrgustikke eeslinnadesse. 5G-ga kaasnev suurte andmehulkade töötlemise võime lisab korravalvele võimsa analüütilise sisendi. Omavahel suhtlevate valvedroonide võrgustik võimaldab korrarikkujaid jälgida kuni politsei saabumiseni.

MIDA MUUDAB 5G JAEÄRIS?

Liigu hiirega pildil ja tutvu tuleviku võimalustega

HÜVASTI, KASSAD

Poodi sisenedes suhtleb Sinu nutiseade poe turva- ja kassasüsteemiga ise. Väljudes võtad asjad lihtsalt kaasa ja ostusumma läheb Sinu kontolt automaatselt maha. Ostule võib seada piirangu ja nutiseade annab märku, kui piir lähenema hakkab. Kassajärjekorrad on minevik ja sääst tööjõukuludelt ilmne.

ISIKLIKUD HINNAD

5G võimekus andmehulki ülikiirelt töödelda tähendab, et iga ostja võib lähtuvalt oma varasemast reitingust ja ostude profiilist saada jooksvaid eripakkumisi ning mis peamine, hinnad muutuvad isiklikuks. Digitaalsed hinnalipikud on nii jopel kui jogurtil ja nähtav hind kehtib üksnes Sinule. Osad kaubad on kaubeldavad ehk võid digisildil ise oma soovitava hinna indikeerida.

VIRTUAALSED PROJEKTSIOONID

Võttes kätte näiteks kleidi, proijtseerib server Sinu kõrvale liikuva moedemmi, kus näed antud kleiti just Sinu suurusele vastava modelli seljas. Proovikabiinis võid vaadata interaktiivseid kaupade tutvustusi ja reklaame aga küsida ka nõu virtuaalselt assistendilt või veidi kaarti kergendades ka professionaalselt stilistilt.

UUS EFEKTIIVSUS

5G võib olla tõhus abimees jaekauplejale, et vähendada tööjõukulusid ja kasvatada teenuse kvaliteeti ning kliendirahulolu. Näiteks võib ostja nutiseadme kaudu märku anda, et vajab abi ja saalitöötaja näeb oma nutiseadmest, kus täpselt abi vajav ostja ostusaalis paikneb. Ülejäänud aja saab töötaja tegeleda teiste ülesannetega ega pea riiulite vahelt üksikuid abivajajaid otsides kilomeetreid kõndima.

5G – kuidas see sinu ärile kasulik on?

ÜLDISED KASUD:

 • Täiesti uued ärid – uued turud, teenused ja ärimudelid
 • Igapäeva äriprotsesside kiirenemine tänu võrgu kiirusele ja läbilaskevõimele
 • Nutikas äri – efektiivsuse tõus
IGAPÄEVA-ÄRI:
 • Hologramm-koosolekud – räägi oma teises linnas elava äripartneritega justkui samas ruumis viibides
 • Nutikas kontor – igapäevaäri seadmed ühendatud 5G võrku, masin-masin suhtlemine, protsesside automatiseerimine
 • Isejuhtivad autod – tegele punktist A punkti B liikudes töötegemise mitte autojuhtimisega
 • Võimas andmesidemahu kiiruste ja mahtude kasv – märkimisväärne ajaline kokkuhoid suurte failide alla- ja üleslaadimises
TULEVIKU ÄRIMUDELID:
 • Logistika ja transport – kaugjuhtimisel toimiv logistikasüsteem
 • Mäetööstus ja kaevandus, kaugjuhtimisel toimivad kaevetööd – rasketehnika rent koos kaugjuhtimise teenusega
 • Autoremonditöökojad, kaugjuhitavad mitme-kontori töökojad, täis-automatiseeritud süsteemid
 • Laevaremonditöökojad – täis-automatiseeritud lahendused
 • Lennuliikluskontroll – täis-automatiseeritud lahendused
 • Meelelahutusäri – täiesti uuel tasemel meelelahutusteenuste pakkumine, full HD VR 3D stream kontserdid
 • Disainiäri – rahvusvaheliste tiimide koostöö, ühe ja sama disainilahenduse simultaanne täiendamine
 • Tervishoid ja meditsiin – reaalajas tervisenäitajate mõõtmine ja analüüs, kaugjuhtimisel toimivad operatsioonid

Lairibaühendus ja meedia kõikjal

Suur andmesidekiirus nii ruumis sees kui ka äärelinnas

Ajakriitlise tähtsusega pilveteenused

e-Tervis & isiklikud assistent-tüüpi robotid
Uued teenused suurte andmete kiire analüüsi abil

Kaugjuhtimine

Olematu viitaeg võimaldab seadmete kaugjuhtimist
Seadmete omavaheline suhtlemine
Kaugtöö uutes valdkondades

Järgmise generatsiooni meedia

VR, AR, UHD+, 360 video 3D
Täiskogemus teisest asukohast

5G

Võrgu paindlikkus, kiirus & kohandumine

Innovatsioon läbi uuel tasemel ühenduvuse
Tööstuslik asjade internet

Missioonikriitilised teenused

Turvalisus
Autonoomsed võrgud
Usaldusväärsus

Tajutav internet

Liitreaalsus ehk virtuaaline infokiht päris maailmas
Füüsilise taju edastamine

5G Kasutusalad

TRANSPORT

MEDITSIIN

TEENUSED

TÖÖSTUS

PÕLLUMAJANDUS

HARIDUS

JAEKAUBANDUS

Smart city

UUED ÄRIMUDELID

10 põhjust, miks sinu ettevõte

vajab 5G digistrateegiat

1

5G on loodud selleks, et toetada erinevaid rakendusi, nagu näiteks asjade internet (IoT), liitreaalsus, 3D-mängud, virtuaalreaalsus ja palju muud – mõtle, kui palju säästaksid aega sama hulga info vahetamiseks 5G-d kasutades või kui palju parem on edastatava informatsiooni kvaliteet (5G võimaldab UHD videokvaliteeti, 360-kraadi video-stream’e jms lahendusi)! Mõtle kui palju saaks teha asju automaatsemaks kui sensorite hind langeb ning nad toimivad kõikjalt ja kuni 10 aastat ilma laadimata.

2

Ühenda võrku tuhandeid unikaalseid seadmeid üheaegselt ilma võrgukatkestusteta – paralleelne ülisuurte andmemahtudega dokumentide/failide töötlus sinu ettevõtte erinevatest kontoritest Eestist Uus-Meremaani.

3

Seadmete jälgimine ja juhtimine muutub kordades kiiremaks – juhi läbi täisautomatiseeritud 5G IoT andmeside tuhandete autodega logistikavõrku.

4

Saa osa kõikjal kättesaadavast ja viitajata ühendusest – võimalda oma inimestele 100% ohutu töö läbi kaugjuhtimise näiteks mäetööstuses.

5

Saa osa kiirest ja stabiilsest internetiühendusest. 5G ajastul saad olulisi andmeid üles ja alla laadida kuni 10 GB sekundis!

6

Täpsem ja kiirem online-statistika – reageeri turutrendidele koheselt.

7

Kõrgem resolutsioon võimaldab pidada ülikõrge kvaliteediga videokonverentse.

8

Kõrgem turvalisuse määr – akude ülipikk autonoomne tööaeg lubab katta suuri valve- ja vaatlusalasid.

9

Kõik tööks vajalik on kättesaadav ühest telefonist – kaugtöö muutub oluliselt mugavamaks.

10

Big Data muutub kättesaadavamaks – suurte andmemahtude kiire töötlusvõimekus lubab muuta efektiivsemaks muuhulgas ka juhtimis- ja turundusotsuseid.