Kuidas muudab 5G sinu maailma?

5G puhul ei räägi me ainult kiirusest, vaid revolutsioonist

5G muudab maailma oluliselt, sest asjad kolivad internetti veelgi suuremas ulatuses kui praegu ja hakkavad omavahel suhtlema, meelelahutus muutub senisest veelgi kaasahaaravamaks ja kättesaadavamaks ning avalikud teenused muutuvad kiiremaks, kättesaadavamaks ja seeläbi ka paremaks. Mõned näited UUEST MAAILMAST, mida 5G võrk võimaldama hakkab:
 • Asjade internet – masinad rääkimas masinatega, masinad rääkimas inimestega. Kujuta näiteks ette end külmkapile ütlemas, millised toiduained alati olemas olema peavad ja kapp korraldab selle ise ära!
 • Nutikad majad või terved nutikad linnad – uued kõrgtehnoloogilised turvasüsteemid. Kujuta ette ummikutevaba ja juhtimisvajaduseta ühistranspordisüsteemi, mis on 100% turvaline.
 • Nutikas liiklus – sinu auto suhtleb teise autoga ja kohandab oma kiirust, et tagada sujuv ja ohutu kohalejõudmine. Kujuta ette tehnoloogiale reageerivaid valgusfoore, mis automaatselt suurendavad ristmike läbilaskevõimet suunadel, mille liiklustihendus on suurem.
 • Nutikad terviseteenused – kujuta ette, et tipp-kirurg teeb ise New Yorgis olles ülikeerulise aju-operatsiooni patsendile, kes asub Tallinnas.
 • Võimas meelelahutus – osale läbi 3D hologrammi kontserdil oma elutoast või kujuta ette olukorda, et üks kontsert toimub samal ajal maailma 10 erinevas linnas: üks kontsert, üks bänd, mille liikmed paiknevad erinevates maailma asukohtades, 10 staadionitäit rahvast ning HD 3D stream kontserdi ülekannet toetamas.
 • Globaalne tehnoloogiapõhiste teenuste areng ja majanduskasv – kujuta ette uusi ettevõtteid ja ärimudeleid, mille äri seisneb näiteks kaugjuhitavate teenuste pakkumises inimesele ohtlikes tööstusvaldkondades või nendele juhtide pakkumises.

MIDA MUUDAB 5G AUTODES?

Liigu hiirega pildil ja tutvu tuleviku võimalustega

HEAD SUHTLEJAD

Autod suhtlevad omavahel otse, teavitades üksteist detailselt eesseisvatest teeoludest ja suurendavad nii ohutust.

SÄÄSTLIK KETT

5G ajastu toob kaasa side viitaja kadumise. Nii võivad autod maanteedel moodustada kolonne, kuna üksteise tuules sõitmine säästab kütust. Kuna pole viitaega, siis suudavad kõik jadas olevad autod näha sama pilti, mis kõige ees sõitev auto ning ka pidurdada samaaegselt.

VABA SÕIDUAEG

Autotootjate arendatav tehnoloogia võimaldab peagi osa- või täisaja isesõitvaid autosid. 5G tulek lisab sellele veelgi suurema andmeside kiiruse ja nii saavad reisijad suhelda videopildi või –projektsiooni teel lähedastega või vaadata filme või reaalajas teleülekandeid.

SUUREM AJASÄÄST

5G tehnoloogia seninägematu andmetöötlusvõime tähendab, et suur liikluskaamerate võigustik ja auto tarkvara kasvav analüüsivõime võimaldavad juhil paremini ummikuid vältida. Samuti on võimalik saata auto endale ise parkimiskohta otsima ja selle puudusel koju ootele.

MIDA MUUDAB 5G MEDITSIINIS?

Liigu hiirega pildil ja tutvu tuleviku võimalustega

SUUREM LÄHEDUS

5G seadmete akude vastupidavus on 10 aastat ühe laadimiskorra kohta. See tähendab näiteks seda, et jooksvaid andmeid Sinu tervise kohta võivad perearstile edastada mitmed biosensorid autonoomselt. Arst reageerib siis, kui andmeid monitooriv tarkvara annab vastava signaali.

OPERATSIOON OOKEANI TAGANT

Ilma viitajata töötav 5G võimaldab eri masinate ja seadmete ülimat täpsust. See tähendab, et Sinu põlve võib läbi kaugseadmete ja med-robotite opereerida tippkirurg Jaapanist ilma, et ta ise kohale peaks lendama.

TERVISEBUSS

Tervist peegeldavad röntgenpildid ja skanneeringud on mahukad. 5G tehnoloogia kiirus ja läbilaskevõime tähendab aga, et näiteks mööda Eestit tuuritavast tervisebussist saab saata mahukad failid infoga tipphaiglasse konsiiliumile ka kõige kaugematest küladest.

VIRTUAALNE KONSIILIUM

5G kiirusest tulenev viitaja puudus võimaldab näiteks projektsioonidena tuua ühe laua taha maailma tipparstidest koosneva konsiiliumi, et arutada keerukamaid haiguslugusid. Nad ei pea enam nii palju reisima ja see säästab nende aega kõige tähtsamaks.

MILLISED ON 5G ELAMUSED?

Liigu hiirega pildil ja tutvu tuleviku võimalustega

OLED KOHAL

Kujuta ette, et Sa jooksed oma lemmikstaari järel väljakule ja ... mäng algab. Kas VR-prillide või projektsiooni vahendusel, 5G tuleb, et tõsta elamused uude kõrgusse. Miks ei võiks Sa minna Brasiiliasse kontserdile reaalajas, kodust lahkumata?

ASJADE INTERNET ehk IoT

Samal ajal kui Sina „olid Brasiilias kontserdil“, otsis Sinu teler Sulle programmi pikenduseks sarnast muusikat kõikjalt maailmast. Külmik aga hindas joogivarude seisu ja tellis lisa. 5G on Sinu sõber.

5G Kasutusalad

KODU

TÖÖ

HOBID & SPORT

PERE & SUHTED

TERVIS

5G – kuidas see sulle kasulik on?

5G HAKKAB VÕIMALDAMA:

 • Kõrge resolutsiooni ja oluliselt suuremate mahtudega oluliselt kiiremat kahesuunalist ühendust
 • Tehnoloogiat, mis koondab kõik võrgud ühe platvormi alla ning loob ülemaailmse püsiühenduse
 • Personaalsete andmete kiiret töötlust ja vastavalt personaalsemad pakkumist
 • Paralleelseid multi-teenused (näiteks saad jälgida ilma, asukohta vms samal ajal sõpradega rääkides)
 • Arvutite kontrolli käeseadmest
 • Ja palju muud...

MEELELAHUTUSES:

 • Kutsu sõbrad maailma erinevatest otstest läbi 3D hologrammi Tallinnasse osalema uue generatsiooni Pokemoni mängus
 • Korralda oma tüdruksõbrale Hispaanias live-stream Facebooki HD videoülekanne kodumaisest rabast
 • Tee hologramm-kõne sugulastele New Yorgis
 • Suhtle hõlpsasti mass-üritustel (Jaapani Olümpiamängud 2020)

PERE-ELUS:

 • Nutikad lastetoad – VR 3D loomaaed või kas või kosmoselenna simulatsioon sinu lapse toas, 3D õppetoad ja uued õpimeetodid
 • Revolutsioon hariduses – osale tunnis misiganes ilmajaost; erinevate õpiobjektide visualiseerimise võimalus (universum, galatikad, kivimite kooslus, jne)
 • Abielud kosmoses läbi VR 3D

ASJADE INTERNET SINU ELUS:

 • Kodumasinad suhtlevad e-poodidega ja on „isetäituvad“ ehk täidavad ise tellimusi; arve läheb automaatselt sinu kontolt maha; pakirobot toob asjad koju, saab uksest ise sisse turvakoodi-kiibi abil ja paneb asjad näiteks külmkappi
 • Autod suhtlevad teiste autodega – 100% turvaline nutikas liiklus

TERVISHOIUS:

 • Kaugjuhtimisel läbiviidavad kirurgilised operatsioonid – 100% usaldusväärsus
 • Oluliselt suurem e-tervise areng